ych. W wielu działach medycyny stosuje się działania profilaktyczne, w tym również w stomatologii. Samo znaczenie słowa profilaktyka oznacza właśnie zapobieganie powstawaniu różnych chorób i problemów zdrowotnych. Mówiąc o profilaktyce w stomatologii ma się na myśli szereg działań zapobiegających powstawaniu różnych problemów z uzębieniem. Profilaktyka jest osobną specjalnością w stomatologii. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, takie jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja. Właściwa profilaktyka zębów i jamy ustnej jest bardzo istotna w zachowaniu zdrowych i silnych zębów. Do działań profilaktycznych można zaliczyć regularne mycie zębów w odpowiedni sposób, używanie nici dentystycznych czy też odwiedzanie lekarza dentysty na wizyty kontrolne.
Jak wyglądają narzędzia stomatologiczne
Stomatologia, będąca dziedziną medycyny zajmującą się szeroko pojętym leczeniem zębów, jamy ustnej i okolic przyległych, jak każda inna dziedzina medyczna wymaga używania odpowiednich narzędzi. Gabinety stomatologiczne muszą być więc odpowiednio wyposażone we właściwe narzędzia, umożliwiające przeprowadzanie różnych zabiegów. Poza posiadaniem specjalistycznych przyrządów dentystycznych, lekarze dentyści muszą również zadbać o ich właściwą dezynfekcję i utrzymywanie ich sterylności. Przykładowymi narzędziami stomatologicznymi są różnego rodzaju wiertła, pincety czy nawet jednorazowego użytku skalpele do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Zestaw posiadanych narzędzi w gabinetach stomatologicznych jest bardzo obszerny, ponieważ do różnego rodzaju zabiegów wykorzystuje się inne instrumenty. Istnieją specjalne sklepy specjalistyczne, dzięki którym stomatologowie zaopatrują się w odpowiednie przyrządy spełniające określone wymagania sanitarne. Używane narzędzia w gabinecie stomatologicznym są bardzo różnorodne.
Czym są przebarwienia na zębach
Jedną z usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne jest wybielanie, a głównym celem wybielania jest usuwanie wszelkiego rodzaju przebarwień z zębów. Czym jednak dokładnie są te przebarwienia i w jaki sposób powstają? Przede wszystkim powstawanie przebarwień na zębach jest w dużej mierze uzależnione od wieku, im starsza jest osoba, tym częściej pojawiają się przebarwienia. Innym sposobem powstawania przebarwień jest szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Częste picie herbaty, kawy, słodzonych napojów oraz palenie tytoniu przyczyniają się do powstawania nieestetycznie wyglądających przebarwień na płytce zębowej. Przyczyną przebarwień jest zalegający kamień nazębny i osady. Gabinety stomatologiczne oferują więc usługę wybielania zębów po to, aby pozbyć się osadu oraz przebarwień. Wybielanie zębów ma charakter czysto estetyczny, jest więc zaliczane do zabiegów stomatologii estetycznej. Aby uniknąć przebarwień zębów warto skonsultować się z lekarzem dentystą w celach zachowania odpowiedniej profilaktyki.
Czym jest stomatologia zachowawcza
Istnieje wiele specjalizacji wchodzących z zakres stomatologii, która jest dość szeroką dziedziną medycyny. Jedną z takich specjalizacji jest stomatologia zachowawcza. Głównym celem oraz zadaniem stomatologii zachowawczej jest wykrywanie oraz leczenie próchnicy zębów. Stomatologia zachowawcza podejmuje takie działania, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego oraz estetycznego uzębienia. Gabinety stomatologiczne bardzo często zajmują się zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. W skład stomatologii zachowawczej wchodzi również profilaktyka próchnicy zębów, dotyczy więc nie tylko leczenia powstałych już ubytków, ale także ich zapobieganiu. Ważną częścią specjalizacji, którą jest stomatologia zachowawcza, jest tak zwana endodoncja, która skupia się na leczeniu kanałowym zębów. Leczenie ubytków próchniczych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym, nic więc dziwnego, że usługi z zakresu stomatologii zachowawczej są bardzo istotnym elementem w ofercie gabinetów.