Idziemy do dentysty - poradnik - Dla dentystów

Dentysta Zabrze

Wykonywanie zawodu stomatologa

Zawód stomatologa może być wykonywany po odpowiednim przygotowaniu. Dzięki temu stomatologowi łatwiej będzie leczyć zęby swoich pacjentów, a oni będą zadowoleni z poziomu wykonanej u nich usługi. Dlatego każdy stomatolog, zanim zacznie p

Idziemy do dentysty - poradnik - Dla dentystów Dentysta Zabrze
rowadzić samodzielny gabinet stomatologiczny, musi odbyć odpowiednie praktyki pod okiem bardziej doświadczonych stomatologów. W ten sposób sam będzie mógł nabierać potrzebnego sobie doświadczenia, które pozwoli mu na leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków stomatologicznych. Tak dobrze przygotowany stomatolog na pewno będzie mógł liczyć na to, że będzie posiadał sporą liczbę pacjentów powracających do niego co jakiś okres czasu. Dlatego wszystkim stomatologom zależy na stałym dokształcaniu.


Regularność wykonywania zabiegów profilaktycznych

Profilaktyka uważana jest przez wszystkich lekarzy za najlepszy sposób zapobiegania występowania różnych chorób. Podobnie jest w przypadku osób posiadających problemy z zębami lub chcących zapobiec wystąpieniu schorzeń zębowych. Mogą one więc korzystać z przeglądów dentystycznych, wybielania zębów i podstawowego borowania. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w praktycznie wszystkich gabinetach stomatologicznych niezależnie od ich wielkości. Różnica pomiędzy takimi gabinetami związana jest jedynie z poziomem dostępności poszczególnych produktów dentystycznych. Mogą być one wykorzystywane na każdym etapie przeprowadzania zabiegów na zębach, które powinny być odbywane jak najczęściej w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania.

Specjalistyczne usuwanie zębów wykonywane przez chirurgów zębowych najczęściej pozostaje bezbolesne. Dzięki temu można go przeprowadzać bez żadnych problemów u osób w każdym wieku. Zwłaszcza dzieci bardzo cieszą się wówczas, gdy mogą korzystać z bezbolesnego zabiegu usuwania zębów. Oczywiście usuwanie jednego zęba przeprowadzane jest bardzo szybko podczas jednej wizyty i nie jest połączone z żadnymi dodatkowymi komplikacjami, natomiast ekstrakcja większej ilości zębów musi być przeprowadzana pod większą kontrolą, a niekiedy nawet w poważniejszym znieczuleniu. Tylko wówczas będzie można pomóc pacjentowi w powrocie do normalnego życia i sprawić, że nie odczuje on żadnych dolegliwości związanych z usunięciem tak dużej ilości zębów.


Jakie są rodzaje próchnicy?


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w



© 2019 http://dla-dentystow.masakra.com.pl/